Zbiórki publiczne
Od 10 maja 2019 roku nasza Fundacja rozpoczyna zbiórki publiczne na cel budowanie uruchomienie i funkcjonowanie KOLUMBARIUM DLA ZWIERZĄT WE WROCŁAWIU .
Zgodę wydało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Warszawa z dnia 26 lutego 2019 roku. Nr zbiórki publicznej 2019/956/OR dokumenty zbiórki znajdują się na stronie www.zbiorki.gov.pl
Od 10. maja do 10. czerwca 2019 trwają zbiórki publiczne na organizację projektu "Budujemy pierwsze kolumbarium dla zwierząt udomowionych we Wrocławiu"
- zbiórki odbywają się w sieci delikatesów T&J Tradycja i Jakość przy ulicy Jemiołowa 42a, Św. Wincentego 1, Pl. Grunwaldzki 22, Al. Kochanowskiego 33, Osobowicka 133, Kraszewskiego 21, Zagłębiowska 3.
- Informujemy wszystkich zainteresowanych, iż w terminach 10-17 czerwca na naszej stronie pojawi się informacja o ilości zebranych środków, również sprawozdanie ze zdjęciami z tych zbiórek.
- W dniach 7. 8. i 10. czerwca, 14. 15. 17. 21. 22. 24. 28. 29. 30. czerwca zbiórki odbędą się także w sklepach Piotr i Paweł.
- W dniach 9. 15. i 16. czerwca, 22. i 23. 29. i 30. czerwca zbiórki odbędą się także w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu.
Na jakich zasadach działają zbiórki (artykuł ze strony https://poradnik.ngo.pl/zbiorki-publiczne)
Co jest zbiórką publiczną, co nią nie jest, na jakie cele zbiórka publiczna
Zbiórka publiczna:
- dotyczy wyłącznie ofiar w gotówce lub w naturze, czyli: pieniędzy, darów rzeczowych
- zbiórka w miejscach publicznych, zbierający i dający nie znają się (np. na ulicy, w parku, na cmentarzu, w sklepie, „domokrążne zbieranie od domu do domu”) do: puszek, skarbon, koszy,
- na cel pożytku publicznego, np. kulturę, pomoc dobroczynną lub na cel religijny (poza terenem kościołów)
WSKAZÓWKA: Regulowane jest zbieranie pieniędzy i darów rzeczowych w miejscach publicznych, ponieważ gotówka lub dary zbierane w ten sposób nie są ewidencjonowane i nie pozostaje ślad ich przepływu – informacje o przekazanej gotówce i darach, a także o darczyńcy są niedostępne dla kontroli skarbowej.
Kto może prowadzić zbiórkę publiczną
Uprawnione do prowadzenia zbiórek publicznych są:
- fundacje, stowarzyszenia, ale też np. związki zawodowe, organizacje pracodawców, spółdzielnie socjalne; od 20 maja 2016 r. zbiórki mogą też organizować stowarzyszenia zwykłe (w rozumieniu znowelizowanej ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, czyli takie stowarzyszenie zwykłe, które uzyskało wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych po 20 maja 2016 r.)
- tzw. organizacje kościelne i wyznaniowe
- komitety społeczne powołane w celu przeprowadzenia zbiórki publicznej (komitet może też powstać na zbiórkę na wydatki związane z wykonywaniem inicjatywy ustawodawczej przez obywateli).
Jakie informacje mogą znaleźć obywatele i organizatorzy na zbiórki.gov.pl, jak sprawdzić czy zbiórka jest zgłoszona
Informacja o zgłoszeniu zbiórki publicznej opublikowana na zbiorki.gov.pl zawiera:
- numer zbiórki publicznej
- dane organizatora zbiórki: a) nazwa, adres siedziby oraz numer KRS, numer NIP lub numer REGON – w przypadku fundacji, stowarzyszenia, tzw. organizacji kościelnej, b) imiona i nazwiska oraz miejsca zamieszkania członków komitetu społecznego (czyli bez PESEL i numeru oraz serii dowodu tożsamości, które podaje się w zgłoszeniu)
- cel zbiórki publicznej;
- sposób prowadzenia zbiórki publicznej;
- miejsce prowadzenia zbiórki publicznej;
- termin rozpoczęcia i zakończenia zbiórki publicznej;
- przewidywane koszty niezbędne do zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki publicznej, które zostaną pokryte z zebranych ofiar.
Informacja o zgłoszeniu zbiórki publicznej może też zawierać inne informacje podane w zgłoszeniu zbiórki, z wyłączeniem danych osobowych.
Zbiórka publiczna w marketach T&J Tradycja i Jakość Wrocław
Od 7. czerwca kwestować będziemy w markerach Piotr i Paweł we Wrocławiu.
Sprawozdania ze zbiórek
Sprawozdania ze zbiórek
Tutaj prezentujemy sprawozdania z kolejnych zbiórek, które przeprowadzamy we Wrocławiu....